Theme Option

Theme
Custome Color 1
Custome Color 2
Box-Layout
Background Pattern

Custome background also available in admin.

Background color
Menu Sticky
Polubić krem z filtrami. Ekologiczna ochrona słoneczna
Polubić krem z filtrami. Ekologiczna ochrona słoneczna

Pojawia się jednak pytanie jakie dobrać filtry, żeby pielęgnacja była dla nas właściwa i nie powodowała podrażnień skóry.

Większość formuł dostępnych na rynku łączy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: 
filtry mineralne i organiczne, aby uzyskać jak najwyższą ochronę UV. 

Jednakże spotykane są również formuły oparte w 100% na filtrach mineralnych. 
Ochronę przed UVB zapewnia każdy krem z filtrami, gorzej natomiast z ochroną przed promieniowaniem UVA. Dlatego warto to sprawdzić przed wybraniem i zakupem produktu.

W tym celu przyjrzymy się różnicom w działaniu obydwu filtrów aby wybrać produkt najbardziej dla nas odpowiedni.

Filtry organiczne (inaczej nazywane chemicznymi) działają na zasadzie reakcji chemicznych. Związki te pochłaniają energię światła słonecznego, co powoduje chwilową zmianę ich struktury chemicznej. Przetwarzają one niebezpieczną energię promieniowania słonecznego (UV) w nieszkodliwą energię cieplną. Dzięki temu promieniowanie UV nie wnika w głąb skóry.

W odróżnieniu od filtrów organicznych, działanie ochronne filtrów mineralnych (fizycznych) nie wiąże się z reakcjami chemicznymi a z fizycznym procesem. Odbijają lub rozpraszają promieniowanie UV oraz tworzą na powierzchni skóry warstwę, barierę ochronną przed promieniowaniem słonecznym.

Ważne jest by wiedzieć, że w filtrach mineralnych stosuje się dwa związki: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide).

Są to minerały mające postać białego proszku. Użyte w większych ilościach powodowały wcześniej, na skórze, lekki biały nalot. Obecnie, dzięki procesowi mikronizacji, wiele formuł opartych wyłącznie na filtrach mineralnych, nie pozostawia już białego osadu.

Przyjrzyjmy się z bliska jakie są główne zalety zastosowania filtrów mineralnych w kosmetykach:
- chronią one zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA, można je więc stosować jako samodzielne filtry jednakże nie osiągają tak wysokich wartości PPD  jak filtry chemiczne (PPD to faktor, który określa wartość ochrony przed promieniami UVA; SPF to faktor, który określa wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB)
- jeżeli wybieramy produkt, który zawiera tylko filtry mineralne, najkorzystniej jest wybrać taki, który zawiera oba wspomniane wcześniej minerały (dwutlenek tytanu i tlenek cynku). Filtry te wzajemnie się uzupełniają
- nie powodują uczulenia, gdyż nie wnikają w naskórek tylko tworzą na powierzchni skóry warstwę czyli barierę ochronną przez promieniami UV
- dlatego preparaty na bazie tych filtrów polecane są osobom o nadwrażliwej skórze
- formuły oparte w 100% na filtrach mineralnych są również dobrze tolerowane w okolicach oczu (filtry chemiczne mogą podrażniać te okolice) 
- są fotostabilne dzięki temu, że ich działanie ochronne nie wiążę się z reakcjami chemicznymi tylko z fizycznym procesem odbijania światła. Nie pochłaniają one energii słonecznej i nie są rozkładane.

Co cechuje produkty z zastosowaniem filtrów chemicznych?
- zapewniają one najwyższą ochronę UVA, filtry mineralne nie osiągają tak wysokich wartości PPD (PPD to faktor, który określa wartość ochrony przed promieniami UVA; SPF to faktor, który określa wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB)
- są jednak osoby, które nie tolerują filtrów chemicznych; częściej powodują podrażnienie oczu
- nie wszystkie filtry chemiczne są fotostabilne, co oznacza, że efektywność niektórych substancji chemicznych może ulegać obniżeniu po czasie ekspozycji na słońce (mogą one ulegać fotodegradacji). Zdolność ochrony przed promieniami UV takiego filtru zostaje zredukowana po upływie pewnego czasu.